מדידת טמפרטורה - 4 סוגי חיישנים שחייבים להכיר

מדידת טמפרטורה מלווה אותנו כמעט בכל שלב בחיים מבלי שאנו מייחסים לה חשיבות מיוחדת. אם זה בעבודה ע"פ נהלים ופרוטוקולים לבטיחות ואיכות ובחיים הפרטיים שלנו, שלילד יש חום ובזמן הבישול. עכשיו בתקופת הקורונה (Covid-19) כל הזמן ובכל מקום מודדים לנו חום.

חיישני טמפרטורה עם רכיבים שנועדו למדוד טמפרטורה באמצעות אותות חשמליים. הרכיב מורכב משתי מתכות שיוצרות מתח חשמלי או התנגדות ברגע שהוא מרגיש שינוי בטמפרטורה. לחיישני טמפרטורה תפקיד קריטי במדידת הטמפרטורה בצורה מדויקת כדי לשמור על איכות ובטיחות בתהליכים רבים. החל מייצור ואחסון תרופות ועד מזון ובירה. שימושים נוספים פחות מוכרים למדידת טמפרטורה כגון: הכנת ממתקים ושוקולד, תפעול מנוע של רכב ומטוס ואף המים שאנו שותים.

ישנם מספר סוגים שונים של רכיבים וחיישנים למדידת טמפרטורה ואנו נפרט על 4 העיקריים שנמצאים ברוב התהליכים והמכשירים שאנו מכירים

נגד משתנה למדידת טמפרטורה (RTD) או כמו שרובנו מכירים בתור PT100. החיישן מורכב מחוט פלטינה אשר מותקן ידנית בגליל קרמיקה טהור באופן ידני שיטה אוטומטית לייצור החיישן בטכנולוגית ייצור רכיבים. PT100 מייצג את ההתנגדות של הנגד 100 Ω ב – 0 מע' צלזיוס. כדי למנוע שגיאה בקריאת הטמפרטורה משתמשים בשיטת חיבורים של 3/4 חוטים.

מדידת טמפרטורה בעזרת נגד משתנה תהיה מאוד מדויקת והשינוי בהתנגדות יהיה לינארי ולטווח רחב יחסית של טמפרטורה.  

טרמוקפל (Thermocouple) ובעברית צמד טרמי הינו חיישן למדידת טמפרטורה בשיטה ישנה יותר וקצת פחות מדויקת מנגד משתנה. הטרמוקפל מורכב משני חוטים ממתכות שונות אשר מחוברים בשתי נקודות. המתח החשמלי בין החוטים משקף את השינוי במדידת הטמפרטורה. אומנם הדיוק לא אופטימלי אבל טווח הטמפרטורה שניתן למדוד מאוד רחב -200 ועד 1750 מעלות צלזיוס.

תרמיסטור (Thermistor) זה סוג של נגד שמורכב ממתכת שעברה תהליך של התחמצנות ומותכת לצורה של דיסק, עם מעטפת אפוקסי. תרימסטורים נחשבים לדרך זולה לביצוע של מדידת טמפרטורה ולטווח של 50 מעלות צלזיוס מהטמפרטורה הנמדדת. שימוש שלו נפוץ במדידת טמפרטורה בשימושים רבים כמו במוצרי אלקטרוניקה ובישול בבית כגון תנור בישול ועוד. 

חיישן טמפרטורה אינפרה אדום (ללא מגע) – חיישן אינפרה אדום משמש בעיקר למדידת עצמים שלא ניתן לגעת בהם פיזית בסביבה קיצונית או כפי שאנו רואים היום בתקופת הקורונה למדידת טמפרטורה ללא מגע. חיישן אינפרה אדום עובד על ידי מדידת הקרינה התרמית הנפלטת מהאובייקט שרוצים למדוד.

Nano Spy

Nano Link

My Sirius

צרו קשר ברשתות החברתיות